UK: školné nesmí být sociální bariérou vstupu na vysokou školu

26. 10. 2010

Sdílet

Ministerstvo školství na tiskové konferenci dne 25. října 2010 zveřejnilo informaci, že plánuje zavést počínaje akademickým rokem 2011/2012 na vysokých školách zápisné, které by studenti hradili při zápisu do akademického roku, a to ve výši maximálně 6 000 Kč. Toto zápisné by dle představ MŠMT mělo být zavedeno na dva roky s tím, že poté bude nahrazeno odloženým školným.
Finance.cz
Autor: Finance.cz

Univerzita Karlova variantu zápisného navrhla v loňském roce jako nejméně problematické řešení nekonečných, často nesmiřitelných a téměř vždy velmi povrchních diskusí o zavedení školného na veřejných vysokých školách. Toto zápisné, ve výši maximálně 4 800 Kč ročně, UK navrhla zejména jako možnou alternativu k úvahám o zavedení poplatků za opravné termíny zkoušek nebo odloženého školného. Obě tyto varianty, tj. odložené školné i zpoplatnění neúspěšných zkoušek, Univerzita Karlova odmítla a odmítá i nadále.

Stejně tak UK kategoricky trvá na svém stanovisku, že se žádné školné nesmí stát sociální bariérou vstupu na vysokou školu a že příjmy z případného zápisného/školného se nemohou stát náhradou za zcela nedostatečné a již několik let klesající veřejné financování.

Žádné školné ani zápisné tedy není možné zavádět s tím, že má primárně zmírňovat hrozivý deficit ve veřejném financování vysokoškolského vzdělávání. A pokud jde o samotné zápisné, tak si UK za svým návrhem samozřejmě stojí. Musí však jít o návrh řádně vydiskutovaný a projednaný v plnohodnotném legislativním procesu. A zejména platí, že musí jít o řešení dlouhodobé. S myšlenkou zavádět zápisné pouze jako dvouletého předskokana budoucího odloženého školného Univerzita Karlova proto nesouhlasí.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek