Motoristům vyšší daně

6. 5. 2003

Sdílet

Naše zdevastované silnice potřebují více peněz na opravy. Mimo zvýšení spotřební daně z pohonných hmot se uvažuje také o možnosti zavedení silniční daně pro všechna vozidla…

Finance.cz
Autor: Finance.cz

V současné době vybírá stát poplatek za používání silnic a dálnic pouze od firem a živnostníků. Všichni, kteří používají vozidlo  k podnikatelským účelům musí platit silniční daň. Její výše se liší podle používaného vozidla.
"K podnikatelům a obyčejným motoristům nepřistupuje stát jednotně, nepodnikající majitelé aut platí pouze za používání dálnic. Paušální zpoplatnění za používání silnic by nerovnost mohlo eliminovat," soudí šéf fondu dopravy Pavel Švagr.

S tímto návrhem přišli koaliční ekonomové v polovině dubna. Návrh zazněl na jednání vládní koalice, která připravuje návrh reformy veřejných financí, které se týká i dalších daní.

Tyto nové příjmy, pokud  by se tento návrh podařilo prosadit, mají přinést peníze, které by měli sloužit na financování oprav silnic.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek