HN: Kalousek chce pracujícím důchodcům zrušit slevu na dani

14. 3. 2012

Sdílet

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce pracujícím důchodcům od příštího roku zrušit slevu na dani, tedy možnost odepsat si z daní necelých 24.000 korun ročně. Nové opatření by podle ministerstva financí mělo do státního rozpočtu přinést 2,5 miliardy korun. Návrh, který mají Hospodářské noviny (HN) k dispozici, má Kalousek předložit na dnešní poradě ekonomických ministrů.

Finance.cz
Autor: Finance.cz

 

K důchodu si v Česku přivydělává přibližně 150.000 lidí. "Zároveň se toto opatření bude týkat i osob s plně invalidním důchodem," píše se v materiálu ministerstva. To by znamenalo další desítky tisíc lidí navíc.

 

Ministerstvo financí chce v rámci úspor vrátit situaci do roku 2007, kdy lidé v důchodu neměli možnost slevu na dani uplatňovat. Přinejmenším část aktivních penzistů by však nové opatření mohlo odradit od snahy o přivýdělek. Snahou státu by přitom měl být opak, píšou HN.

 

Kalouskův návrh je součástí plánu vlády, jak v příštím roce ušetřit 42 miliard korun. Jedná se o jeho druhý podobný návrh škrtu, který by dolehl na důchodce. Nedávno přišel s nápadem zmrazit penze.

 

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) ale vláda důchody úplně zmrazit nechce a má asi šest variant, jak by se od příštího roku mohly penze zvyšovat. Podle něj by zpomalení růstu penzí mělo být jen dočasné po dobu ekonomické stagnace.

 

Kabinet plánuje škrty a další opatření kvůli udržení plánovaných schodků rozpočtu a nezadlužování země. Opozice i odbory vládní záměry kritizují.

 

vrk

 

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek