Rosatom mění investiční plány: Nové elektrárny budou nahrazovat hlavně přesluhující černobylské reaktory

30. 11. 2012

Sdílet

Ruská jaderná agentura Rosatom bude muset kvůli technickým problémům se starými reaktory urychlit jejich odstavování a změnit investiční...

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...plány na stavbu nových jaderných bloků. Oznámil to náměstek generálního ředitele Rosatomu Alexandr Lokšin, podle něhož budou muset nové kapacity nahrazovat hlavně vyřazované reaktory typu RBMK. Tedy ty, které se před 26 lety staly epicentrem černobylské havárie. Rosatom tak bude muset uspíšit stavební práce v Kurské jaderné elektrárně, kde dosud fungují čtyři bloky RBMK, každý o výkonu 1000 MW, z nichž první bude vypnut už za několik let. Kvůli tomu se zpomalí stavby reaktorů jinde v Rusku. Dvě elektrárny, které se měly vybudovat v Tomské oblasti na Sibiři, proto budou dokončeny nejdřív v příští dekádě. Agentura navíc uvedla, že projekty na Sibiři nemají takovou prioritu jako ty v evropské části Ruska, kde se elektřina prodává dráž.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek