Londýn by neměl vládnout obchodům s eurem, tvrdí šéf francouzské centrální banky

3. 12. 2012

Sdílet

Londýnská City by nadále neměla fungovat jako hlavní centrum pro obchodování s eurem, většinu transakcí se společnou evropskou měnou by...

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...měla mít „pod kontrolou“ sama eurozóna. Řekl to guvernér francouzské centrální banky Christian Noyer pro Financial Times. Podle Noyera neexistuje žádný důvod k tomu, aby byla Británie "zahraničním" finančním centrem eurozóny. Pro Brity mohou být Noyerova slova dalším důkazem snahy měnové unie zbavit Londýn jeho pozice evropského finančního uzlu. "Většina obchodů s eurem by měla probíhat uvnitř eurozóny. Je to spojeno s možností centrální banky dodávat likviditu a zajišťovat dohled nad svou měnou," řekl Noyer FT v průběhu své zahraniční cesty po Asii, jejímž cílem je propagovat Paříž jako evropské centrum obchodování s čínskou měnou jüanem. Noyer dodal, že se v zásadě nestaví proti probíhání části obchodů v Londýně, většina objemu by ale měla „protéct“ na území eurozóny. „Je to důsledek volby Velké Británie zůstat mimo hranice eurozóny,“ podotkl.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek