Centrální banky loni nakoupily nejvíc zlata za 50 let

14. 2. 2013

Sdílet

Centrální banky se v posledních letech rozdělily na dva tábory. Jedny tisknou peníze jako utržené z řetězu, druhé se řídí radou Marca...

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...Fabera a nakupují zlato, jako kdyby měl přijít konec světa. Souvisí spolu nějak tyto jevy? Nikdo netuší, co extrémně uvolněná měnová politika nejvýznamnějších centrálních bank přinese a která měna vyhraje probíhající závody ve znehodnocování. Diverzifikace rezerv centrálních bank proto vyžaduje poohlédnout se po jiných aktivech než penězích, které by zanedlouho nemusely mít žádnou hodnotu. Organizace World Gold Council (WGC) včera ohlásila, že ve snaze o diverzifikaci centrální banky loni do svých trezorů přidaly víc zlata než v kterémkoli roce v uplynulém půlstoletí. Celkem nakoupily 534,6 metrických tun vzácného kovu, nejvíc od roku 1964. Největší množství zlatých prutů přibylo v sejfech centrálních bank Ruska, Brazílie a Iráku. Čisté nákupy centrálních bank se na celkové poptávce po fyzické komoditě podílely ze 12 %, oproti 10 % z roku 2011.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek