Americké společnosti křečkují zisky v zahraničí. Kvůli daním

11. 3. 2013

Sdílet

Korporátní Amerika se veze na vlně rekordních zisků. Čím dál větší část těchto peněz však zůstává a je reinvestována v...

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...zahraničí, kde podléhá nižšímu zdanění. Podle analýzy listu Wall Street Journal (WSJ) šedesátka velkých amerických společností loni mimo Spojené státy uložila 166 mld. USD, čímž bylo víc než 40 % jejich čistého zisku uchráněno od vysokých domácích daní. Zároveň však tyto prostředky nemohly být vyplaceny na dividendách, investovány doma či do odkupů vlastních akcií. Zmíněné finanční praktiky mají původ v americkém daňovém zákonodárství, které společnosti pobízí k tomu, aby co největší část zisků a aktiv registrovaly u zahraničních dcer. Firmy mají své domovské vládě odvádět daně ze zisků vydělaných všude na světě. Proti této povinnosti mohou uplatňovat slevu ve výši daní placených v zahraničí – dokud vydělané peníze nepřevedou domů.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek