Nejdůležitější je dostat lidi opět do práce...

15. 3. 2013

Sdílet

Všichni si přejeme udržitelné globální oživení, jen nevíme, jak ho dosáhnout. Ve druhé polovině minulého století se globální ekonomice...

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...vedlo dobře, protože Spojené státy fungovaly jako vedoucí síla. Mohly tak přimět ostatní země ke spolupráci vedoucí k prosperitě. Světové ekonomice se vedlo dobře i na konci 19. století, které charakterizoval technologický pokrok a rychlý růst populace. Dominantní silou byla velká Británie a jak řekl Keynes: „Bank of England fungovala jako dirigent globálního orchestru.“ Přechod z britské hegemonie na americkou nebyl hladký a absence vůdčí síly nakonec vedla k Velké depresi 30. let. Nyní se nacházíme v podobné situaci, kdy Spojené státy ztratily svou vedoucí roli dvěma válkami masivním snižováním daní, nízkými sazbami a boomem na trhu realit. Během válek bývají daně zvyšovány, USA se ale chovaly, jako kdyby deficity neměly žádný význam. Boom se pak změnil v kolaps a Američané nyní hledají způsob, jak se vypořádat s dluhy.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek