...domácností, platících dotace a živících tento boom. A to i okolním zemím, které německou elektřinu dovážejí a jejich domácnosti platí násobně méně. V situaci, kdy tržní cena německé silové elektřiny klesla výrazně více, než u sousedů. Německo ovládl v politické mluvě přídomek „vzorového“ nárůstu zelené elektřiny. Při klesající tržní ceně její silové složky německé domácnosti ve svých fakturách zažívají opak u celkové částky. Jejich účty rostou, zatímco v sousedních zemích si spotřebitelé užívají levné německé dovozy. Podle dat Mezinárodní energetické agentury IEA loni německá domácnost platila průměrně 352 amerických dolarů na spotřebovanou MWh elektřiny. V Nizozemí to bylo 238 USD/MWh, ve Švýcarsku 222 USD a ve Francii 187 USD za megawatthodinu.