Apple rozdělí mezi akcionáře 100 miliard dolarů do konce 2015, zisk klesl

24. 4. 2013

Sdílet

Americký technologický gigant Apple včera po uvaření trhů odtajnil výsledky svého hospodaření za 2Q letošního roku. Jak se očekávalo, zisk na akcii v porovnání se stejným kvartálem loňského roku klesl a to na 10,09 dolarů, což je však o trochu méně než kolik byl konsensus trhu (9,98 dolarů.)

Další slabina byla shledána v klesajících maržích svědčících o silném konkurenčním prostředí. Tržby ve výši 43,6 miliard dolarů překonaly očekávání na 42,3 miliardách dolarů, společnost ale předpokládá jejich meziroční pokles za 3Q. Počet prodaných tabletů vzrostl meziročně o 65 % na 19,5 milionu kusů a počet prodaných telefonů iPhone stoupl o 6,5 % na 37,4 milionu kusů.

Firma oznámila, že hodlá do konce roku 2015 rozdělit mezi akcionáře 100 miliard dolarů a to formou zvýšené dividendy o 15 % na 3,05 z 2,65 dolaru na akcii a zpětným odkupem akcií v rekordní hodnotě 60 miliard dolarů.

CEO Tim Cook se plánuje zaměřit na čínský trh a do dvou let zdvojnásobit tamější počet obchodů ze současných 11. Uvedl také, že propad hodnoty firmy byl velmi frustrující, ale že musí pokračovat v tom, co umí nejlépe a to je vytvářet nové inovativní produkty.

Akcie (AAPL) nejdříve v after-marketu reagovaly zhruba 5 % růstem, ale později své zisky umazaly a pohybují se kolem včerejších zavíracích hodnot.

Zdroj: Marketwatch, Bloomberg


David Krejča
Fio banka, a.s.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek