Skutečně rozumíte tomu, co je to carry trade?

15. 5. 2013

Sdílet

Když slyším, jak dnes někdo na CNBC používá výraz „jenový carry trade“, přeji si, aby se ho zeptali, zdali vůbec ví, o čem mluví....

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...Pravděpodobně se tak nikdy nestane, i když většina diskutujících nechápe, v čem tkví podstata tohoto obchodu. V polovině 90. let bylo stále jasnější, že agresivita japonské centrální banky BOJ se razantně zvýší. Musela totiž bojovat se zhoršujícím se problémem deflace. Sazby se tak rychle dostávaly k nule, zatímco v USA se blížily k 5 %. Vlivní ekonomové, včetně toho, jehož jméno se dnes nesmí vyslovovat, apelovali na Japonsko, aby oslabilo svou měnu a zvýšilo tak inflační očekávání. Jak se v takové situaci zachovaly hedge fondy? Jednoduše. Otevíraly krátké pozice na jenu a dlouhé na dolaru. Nejenže mělo přijít oslabení jenu, ale existoval i velký úrokový diferenciál, který ziskovost celého obchodu výrazně zvyšoval. Jinak řečeno, bylo tu tzv. pozitivní carry. Na to, abyste byli ztrátoví, by se musel kurz jenu proti vám pohnout o více než 5 %.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek