...či postupný zánik. Nadkapacity, které zbrojovky trápí už od konce studené války a které jen částečně kompenzuje export, působí obzvlášť palčivě v segmentu stíhacích letounů a bojových plavidel. Náznakem nastupujícího trendu, kdy si každý větší evropský stát už nebude moci dovolit vývoj vlastního tanku, stíhačky či bezpilotního letounu, byl loňský pokus o sloučení EADS (40,77 EUR, 0,20%) a BAE Systems (3,87 GBP, -0,15%) , dvou největších evropských zbrojovek. Fakt, že velká fúze ztroskotala kvůli politikům, potřebu racionalizace a efektivnějšího sdílení nákladů na obranu nijak nezmenšuje. Problém nadkapacit bude Evropu trápit s rostoucí naléhavostí. Zatímco v roce 2001 na Spojené státy připadalo 63 % vojenských výdajů v rámci NATO, dnes se jejich podíl vyšplhal téměř na 75 %.