Japonsko loni čelilo rozsáhlým blackoutům. Bude mít dost elektřiny na zimu?

17. 9. 2013

Sdílet

Americké ministerstvo energetiky minulý rok od japonských kolegů dostalo zprávu, že dočasné odstavení posledního fungujícího jaderného...

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...reaktoru v zemi vystaví třetí největší ekonomiku světa riziku katastrofálních výpadků elektřiny. Varování, obsažené v dokumentech získaných od ministerstva skrze oficiální žádost agentury Bloomberg, je výstižným svědectvím krize, do níž se japonská energetika dostala po havárii v jaderné elektrárně Fukušima, a může sloužit dalším zemím experimentujícím s rychlými a radikálními změnami energetického mixu. Po březnu 2011, kdy Fukušimou otřásla série výbuchů, Japonsko ze sítě odpojilo 49 z 50 nepoškozených jaderných reaktorů, které do té doby pokrývaly celkovou výrobu elektřiny zhruba ze čtvrtiny. Energetici se měli přeorientovat na zemní plyn dovážený ve zkapalněné formě (LNG) z Kataru či Austrálie v obřích tankerech. Krom vyšších účtů za import tato strategie Japonsko vystavila většímu riziku zásobovacích potíží.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek