Šéf E.ONu: Americká břidlicová revoluce vyžene těžký průmysl z Evropy

30. 9. 2013

Sdílet

Výkonný ředitel energetické společnosti E.ON (13,17 EUR, -1,86%) Johaness Teyssen očekává dlouholeté zaostávání Evropy za Spojenými...

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...státy, které díky břidlicové revoluci získaly klíčovou výhodu pro svůj těžký průmysl. Prohlubující se rozdíly v nákladech na vstupy při výrobě chemikálií či v hutnictví by podle šéfa největšího německého energetického koncernu mohly vést k tomu, že tato odvětví z našeho kontinentu zcela zmizí. Americkou konkurenční výhodu nemůže Evropa nijak snadno kompenzovat, ať už prostřednictvím těžby vlastního břidlicového plynu, většího importu zkapalněné suroviny (LNG) či dovozem levných dodávek z USA, myslí si Teyssen. „Je to konkurenční převaha, proti které nemůžeme nic podniknout, alespoň prozatím,“ uvedl šéf E.ONu v rozhovoru pro deník Financial Times. Pokud se nějaký politik domnívá, že tomu tak není, je prý snílek. „Bude trvat léta, dlouhá léta inovací, než je začneme dohánět,“ dodal Teyssen.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek