IEA: Energetický boom Jihovýchodní Asie povede uhlí, nikoli plyn

7. 10. 2013

Sdílet

Uhlí nahradí zemní plyn jako hlavní surovinu, z níž se v Jihovýchodní Asii vyrábí elektrická energie, uvádí se v čerstvé zprávě...

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...Mezinárodní energetické agentury (IEA). Podle jejích prognóz by se v hustě zalidněném regionu měla spotřeba elektřiny během následujících dvou desetiletí téměř zdvojnásobit. Deset členských států organizace ASEAN, zahrnující země východně od Indie a jižně od Číny o celkové populaci přes 600 milionů, by mělo v příštích letech registrovat dvojnásobná tempa růstu poptávky po elektřině v porovnání s celosvětovým průměrem. Zatímco před dvěma lety region vyráběl z uhlí 31 % elektřiny, do roku 2035 má podíl nejšpinavějšího fosilního zdroje vyrůst na 49 %. Podíl plynu by měl klesnout ze 44 % na 28 %. „Z uhlí se v regionu stává preferované palivo díky své relativní hojnosti a dostupnosti,“ prohlásila výkonná ředitelka IEA Maria Van der Hoevenová na návštěvě v Bangkoku.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek