V čele Fedu stane poprvé žena. Bernankeho vystřídá Yellenová

9. 10. 2013

Sdílet

Prezident Barack Obama nominuje na post budoucí šéfky americké centrální banky (Fed) současnou viceguvernérku Janet Yellenovou. Stane se tak...

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...první ženou v čele Fedu ve 100leté historii této instituce. Rozhodnutí oznámí Obama již dnes večer. Obamův výběr musí ještě stvrdit Senát. Podle analytiků bude Fed pod vedením Yellenové pokračovat v politice podpory americké ekonomiky prostřednictvím rozsáhlého nákupu dluhopisů, kterou uplatňuje současný guvernér Ben Bernanke. Sedmašedesátiletá Yellenová byla Obamovou favoritkou poté, co ze souboje o guvernérské křeslo v polovině září odstoupil někdejší šéf ekonomických poradců Bílého domu Lawrence Summers. V Senátu je podle třetího muže v hierarchii demokratických senátorů Charlese Schumera schválení její nominace velmi pravděpodobné. Yellenová má velmi silnou pozici mezi demokraty, kteří disponují ve stočlenné horní komoře Kongresu většinou 54 hlasů.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek