Snahy o osekání vlády jen zvýší podíl parazitů na moci

14. 2. 2014

Sdílet

Řada lidí se domnívá, že vláda pracuje velmi neefektivně a proto by na tom byla společnost lépe, kdyby velikost vlády omezila. Pravda je ale...

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...taková, že na základě prvního tvrzení nelze odvodit tvrzení druhé. Dokonce můžeme říci, že důvody vedoucí k malé efektivitě vlády zároveň zpochybňují návrhy na její zmenšení. Proč je vláda neefektivní? Firmy přijímají zaměstnance a činí investiční rozhodnutí na základě odhadů mezních přínosů a nákladů těchto kroků. U vlády je ale hodnocení přínosů a nákladů značně rozdílné. Jde o oblast, které by se měl ekonomický výzkum věnovat, protože o tom, jak se vlastně vlády rozhodují, toho moc nevíme. Každopádně však platí, že malá efektivita je odrazem toho, že vlády nepoužívají hodnocení mezních přínosů a nákladů. Uvedený princip pak platí i v případě, že vládu chceme zmenšit.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek