Čtyři důvody, proč by Fed neměl zvyšovat sazby

27. 5. 2014

Sdílet

Klíčová sazba Fedu se nachází už od konce roku 2008 u nuly a analytici se snaží odhadnout, kdy se situace změní. Konsenzus nyní hovoří o...

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...tom, že ke zvyšování sazeb dojde někdy na počátku příštího roku. Řada ekonomů se dokonce domnívá, že obrat by měl probíhat již nyní. Existují pro to prý čtyři hlavní důvody, všechny z nich jsou ale mylné. První z nich se týká systematického nastavování monetární politiky. John Taylor se domnívá, že monetární politika funguje nejlépe v případě, kdy se drží jasných pravidel. Není překvapením, že navrhuje používat Taylorovo pravidlo, které dává do souvislosti výši sazeb s výší produktu a inflace. Tento ekonom tvrdí, že když Fed přistoupí k mimořádným opatřením, vytváří nejistotu, která ekonomiku poškozuje. Pokud by prý Fed používal Taylorovo pravidlo, které by mimochodem znamenalo zvýšení sazeb v roce 2001, probíhalo by v americké ekonomice prudké oživení.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek