Centrální banky se stávají významnými hráči na akciovém trhu

20. 6. 2014

Sdílet

Centrální banky po celém světě včetně Číny začaly investovat do akcií. Ukazuje to studie zaměřená na 400 veřejných institucí....

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...„Skupina investorů z řad centrálních bank se stala významným hráčem na světových akciových trzích,“ uvádí zpráva od Official Monetary and Financial Institutions Forum. Tato výzkumná a poradenská instituce zároveň tvrdí, že „tento trend by mohl potenciálně přispět k přehřívání cen aktiv“. Centrální banky jsou přitom obvykle konzervativními investory, ohledně struktur svých aktiv mnoho informací nepodávají. Zmíněný průzkum tvrdí, že jejich příjmy trpí kvůli velmi nízkým sazbám a výsledkem je zmíněná snaha o vyšší investice do akcií. Centrální banky se v rámci stimulace ekonomiky a kvantitativního uvolňování snažily natlačit investory do rizikovějších aktiv, včetně akcií. Jejich ceny tak po roce 2009 prudce vzrostly, což vyvolává obavy z korekce, která by mohla nastat v případě, že ekonomický růst nedosáhne očekávání.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek