Damodaran: Exit u Applu, Facebook a Twitter jsou už moc vysoko

18. 8. 2014

Sdílet

Čtvrtletní čísla mohou změnit pohled na to, jak se bude vyvíjet dlouhodobější hospodaření společností. Podívejme se, jak tomu je u...

Finance.cz
Autor: Finance.cz

...společností Apple, Facebook a Twitter. Od roku 2011 se domnívám, že Apple je dospělá společnost, která už nemá takový potenciál růstu. To znamená, že její tržby neporostou o více než 5 %. Ziskovost by měla být poměrně stabilní, i když bude patrný tlak na marže, protože v jádrovém segmentu se zvyšuje intenzita konkurence. Pravděpodobnost, že Apple přijde s dalším přelomovým produktem, je podle mého názoru malá. Je to dáno velikostí firmy a tím, že tato schopnost s léty klesá. Pohled na sérii čtvrtletních výsledků mě v mém postoji utvrzuje. Apple většinou předčí očekávání, i když ne výrazně. S trhy to ovšem moc nehýbe. Pokud čtvrtletní čísla očistíme od sezónních vlivů, tržby v podstatě stagnují či dokonce mírně klesají. Trhy jsou fixovány zejména na prodeje produktů iPhone a iPad. Dává to smysl, protože firma generuje většinu tržeb z těchto segmentů.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek