Stávka řidičů v Pardubickém kraji se dotkne 38 spojů

5. 4. 2017

Sdílet

Pardubice 5. dubna (ČTK) - Čtvrteční stávka řidičů linkových autobusů se patrně dotkne 38 spojů v Pardubickém kraji. Půjde o pět linek, které provozuje společnost Arriva Morava na Orlickoústecko a Svitavsko z Olomouckého kraje a opačným směrem. Náhradní dopravu hejtmanství neplánuje. ČTK to sdělil mluvčí kraje Dominik Barták.

Finance.cz
Autor: Finance.cz

\"Není jisté, jestli se zapojí všichni řidiči Arrivy Morava. Nemůžeme říct dopředu, který ze spojů vyjede, nebo vyjede. Je těžké určit rozsah,\" řekl Barták.

Odborové organizace ze Šumperka, Zábřehu a Mohelnice ve společnosti Arriva Morava rozhodly o aktivním zapojení do stávky. Jak rozsáhlá bude, není dopředu jasné. Zaměstnanci dalších dvaceti dopravců, které si objednává kraj, hromadně stávkovat nebudou. Někteří z nich se ale mohou zapojit symbolicky.

Například řidiči ČSAD Ústí nad Orlicí stávkovat nebudou, část z nich vyjede však ve vestách. Linky a spoje zajistí dopravce v plném rozsahu. \"Řidiči zajišťující obslužnost v Pardubickém kraji tak učiní na protest toho, že v jediném tomto kraji zatím není podepsaná dohoda. Řidiči nechtějí působit cestujícím problémy, proto volí protest formou oblečení vesty,\" uvedla mluvčí koncernu ICOM transport Marcela Průchová.

Linky z Olomouckého kraje zajíždějí jen několik kilometrů přes hranici Pardubického kraje na Svitavsku a Orlickoústecko. Jezdí ze Šumperka do Cotkytle, Zábřehu do Štítů, z Mohelnice do Borušova a z Mohelnice do Moravské Třebové. Hejtmanství již informovalo obce, aby své obyvatele upozornili na možné výpadky v linkové dopravě.

\"To že hromadná stávka nebude, je výsledek několikatýdenních jednání s dopravci i odboráři. Při těchto jednáních projevili všichni účastníci značnou dávku trpělivosti, vstřícnosti, dobré vůle i zdravého rozumu,\" uvedl krajský radní Michal Kortyš (ODS).

Vláda stanovila od začátku letošního roku minimální mzdu na 98,10 Kč za hodinu jízdy a na 88 korun za hodinu čekání. Zavedla také příplatek 6,60 Kč za hodinu za náročné pracovní prostředí. Kraj na mzdy uvolnil 20,5 milionu korun, ochotný je ještě jednat o mimořádných výdajích za nemoci a dovolené, což by činilo další miliony.

Dodatky chce s dopravci podepsat ještě v dubnu, v pondělí má dohody nejprve schvalovat krajská rada. Vláda zatím na mzdy řidičům nepřispěla. Premiér Bohuslav Sobotka však dnes oznámil, že vládě navrhne uvolnit 420 milionů korun z rozpočtové rezervy ve prospěch krajů na zvýšení platů řidičů autobusů.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek