USA chtějí obnovit všechny sankce OSN vůči Íránu, řekl Trump

20. 8. 2020

Sdílet

20. 8. 2020

Spojené státy chtějí obnovit prakticky všechny sankce OSN vůči Íránu, které byly pozastaveny na základě jaderné dohody z roku 2015. Na tiskové konferenci to dnes oznámil prezident Donald Trump. Využít hodlají Spojené státy mechanismu z dohody, od které ale v roce 2018 odstoupily. "Dnes dávám pokyn ministrovi zahraničí Mikeovi Pompeovi, aby informoval Radu bezpečnosti OSN o tom, že Spojené státy mají v úmyslu obnovit prakticky veškeré dříve pozastavené sankce vůči Íránu," uvedl Trump. Jadernou dohodu, kterou USA, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo uzavřely v roce 2015 s Íránem, označil prezident za "katastrofální". Je podle něj "produktem selhání zahraniční politiky" tehdejšího prezidenta Baracka Obamy a jeho viceprezidenta Joea Bidena. Biden je Trumpovým vyzyvatelem v v listopadových prezidentských volbách. "Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň, to si poznamenejte," řekl Trump. "Až vyhraju volby, během prvního měsíce za námi Írán přijde," dodal.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek