Menšinový akcionáři EDF se snaží napadnout cenu za odkup nabídnutou státem

23. 8. 2022

Sdílet

23. 8. 2022

Menšinoví akcionáři francouzské energetické společnosti EDF se snaží napadnout cenu stanovenou vládou za opětovné zestátnění skupiny. Vláda jim nabídla cenu, která je o více než 50 procent vyšší, než kolik činila před dnem, kdy vláda informovala o plánech na zestátnění firmy. Podle menšinových akcionářů je to ale málo, napsala agentura Reuters. Francouzská vláda vlastní v EDF podíl 84 procent. V červenci oznámila, že chce dostat firmu pod plnou státní kontrolu, což by jí mělo získat vyšší vliv na reorganizaci zadlužené skupiny, která bojuje s evropskou energetickou krizí. Skupina menšinových akcionářů ADAM poslala minulý týden dopis generálnímu řediteli EDF Jeanu-Bernardu Lévymu, v němž ho vyzvala k agresivnějšímu přístupu s požadavkem firmy na odškodnění 8,3 miliardy eur (204,6 miliardy Kč) kvůli lednovému omezení maloobchodních cen elektřiny.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek