Polská Grupa Azoty kvůli drahému plynu pozastavuje výrobu dusíkatých hnojiv

23. 8. 2022

Sdílet

23. 8. 2022

Polská chemická společnost Grupa Azoty kvůli výraznému nárůstu cen zemního plynu dočasně zastavuje výrobu ve svých závodech na dusíkatá hnojiva, kaprolaktam a nylon 6. V tiskové zprávě uvedla, že rozhodnutí platí ode dneška. Státní podnik Grupa Azoty je v Polsku největší chemickou skupinou a patří k předním evropským výrobcům umělých hnojiv. Lovosická Lovochemie vyrábí na kapacitu 80 procent. Lovosický podnik je největším výrobcem hnojiv v České republice. "Současná situace na trhu se zemním plynem, která určuje rentabilitu výroby, je výjimečná. Firma ji nemůže ovlivnit a nelze ji předvídat," uvedla Grupa Azoty v pondělním oznámení. Podnik také sdělil, že za odstávky bude v závodech provádět údržbu a investovat do nich. Hodlá pokračovat ve výrobě katalyzátorů, polyamidové fólie, kyseliny huminové, termoplastického škrobu a koncentrované kyseliny dusičné.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek