Americké firmy ExxonMobil a Chevron mají navzdory levnější ropě vyšší zisky

28. 4. 2023

Sdílet

28. 4. 2023

Americká těžební společnost ExxonMobil v prvním čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobila zisk na rekordních 11,43 miliardy dolarů (244 miliard Kč). Konkurenční Chevron pak zvýšil čistý zisk o pět procent na 6,57 miliardy dolarů. Pokles cen ropy firmám vykompenzovala vyšší těžba a zisky z rafinace. Exxon a Chevron to uvedly ve svých dnešních sděleních, výsledky v obou případech překonaly očekávání analytiků. Akcie Chevronu v předobchodní fázi klesají o 0,7 %, Exxon Mobil naopak roste o 0,6 %. "Za první čtvrtletí jsme dosáhli rekordu navzdory tomu, že ceny energií a marže rafinerií se trochu snižují," řekla agentuře Reuters finanční ředitelka Exxonu Kathryn Mikellsová. K vyššímu zisku podle ní nejvíce přispěl silný růst produkce. Hospodaření Exxonu ve čtvrtletí podpořily nové objemy ropy a paliv ze spuštění offshorových projektů a rafinačních zařízení. ExxonMobil zvýšil produkci ropy a plynu téměř o 300.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek