Itálie by mohla přestat používat uhlí na výrobu elektřiny už v roce 2024, tedy o rok dříve, než bylo původně na plánu. Řekl to dnes ministr životního prostředí Gilberto Pichetto Fratin. Podmínkou podle něj je, aby ceny plynu zůstaly na současné úrovni, napsala agentura ANSA. V Itálii je nyní v provozu sedm uhelných elektráren, z nichž jedna patří české skupině Energetický a průmyslový holding (EPH). "Úmyslem je opustit uhlí do roku 2025 nebo i dříve, já doufám v rok 2024, pokud ceny plynu vydrží," řekl na veřejné diskuzi ministr životního prostředí. Podle něj se Itálie bude poté snažit přestat využívat při výrobě elektřiny ropu a až o mnoho desetiletí později i plyn. Oficiální vládní dokumenty dosud uváděly jako datum, kdy Itálie přestane používat uhlí na výrobu elektřiny, rok 2025. V souvislosti s růstem ceny plynu a omezením dodávek této komodity z Ruska se loni uvažovalo o prodloužení provozu italských uhelných elektráren i po tomto datu.