Zajímavý vývoj: Slovensko se stalo soběstačným ve výrobě elektřiny

16. 6. 2023

Sdílet

16. 6. 2023

Slovensko se letos stalo soběstačným ve výrobě elektrické energie. Podle předběžných údajů za první čtyři měsíce od provozovatele přenosové soustavy SEPS k tomu přispěla hlavně nižší spotřeba elektřiny. V minulosti země část své spotřeby proudu pokrývala dovozem. Produkce elektřiny na Slovensku za první čtyři měsíce letošního roku meziročně stoupla o 0,8 procenta na 9,88 terawatthodin. Spotřeba elektřiny v zemi v tomto období proti stejnému období loňska klesla bezmála o 11 procent zhruba na 9,25 terawatthodin. Původně největší odběratel elektrické energie na Slovensku, společnost Slovalco, letos v lednu ohlásil odstavení posledních deseti pecí na výrobu primárního hliníku. Produkci hliníku společnost začala utlumoval už dříve a opakovaně si stěžovala na drahou elektřinu v zemi a na nedostatečné kompenzace od státu. Největší podíl na výrobě elektřiny na Slovensku mají atomové elektrárny.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek