Fed opět zvýšil sazby a dost možná znovu v září. Věci se zlomí, padnou další banky, varuje Kevin O’Leary

31. 7. 2023

Sdílet

31. 7. 2023

Investor do Shark Tank Kevin O’Leary předpovídá, že pokračující cyklus zvyšování sazeb americké centrální banky by mohl vést k dalším úpadkům regionálních amerických bank. Fed tentokrát sice nepřekvapil, avšak zcela záměrně ponechal trhy tápat v nejistotě, co se stane na příštím - tedy zářijovém zasedání. Neboli: oficiální úrokové sazby byly sice zvýšeny o 25 bazických bodů a verbální hodnocení konjunktury bylo lehce revidováno vzhůru, avšak to, jak se americká centrální banka zachová za měsíc a půl, je zcela zahaleno mlhou. Tu představují příchozí makrodata v následujících osmi týdnech. Šéf Fedu J. Powell přitom několikrát zopakoval, že před dalším zasedáním budou mít američtí centrální bankéři k dispozici dva měsíční reporty týkající se inflace a trhu práce. Zároveň se šéf Fedu explicitně vyjádřil, že nechce poskytovat žádný vpřed hledící signál pro další zasedání - zejména pokud jde o budoucí (pře)nastavení úrokových sazeb.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek