Zisky společností Novo Nordisk rostou díky nadšení kolem léků na obezitu, výpadky dodávek ale přetrvávají

2. 11. 2023

Sdílet

2. 11. 2023

Tržby farmaceutické společnosti Novo Nordisk ve 3. čtvrtletí zaznamenaly výrazný růst díky pokračující silné poptávce po svých trhácích v léčbě cukrovky a obezity. Příjmy vzrostly o 38 % na 58,73 miliard DKK (8,3 miliard USD), uvedl dánský výrobce léků, a překonaly tak odhady analytiků. Provozní zisk se za dané období zvýšil o 38 %. Novo Nordisk se dostal do popředí zájmu poté, co se ukázalo, že Wegovy a další příbuzný lék na cukrovku Ozempic mohou pomoci lidem shodit nežádoucí váhu omezením jejich chuti k jídlu. Prodeje Wegovy dosáhly ve čtvrtletí 9,65 miliard DKK, díky čemuž předčila konsensus Bloomberg 8,07 miliard DKK, i když se nadále potýká s problémy s dodávkami. Akcie společnosti Novo na začátku obchodování vzrostly o více než 2 % na 704,50 DKK, za poslední dva roky se pak téměř zdvojnásobily, díky čemuž předstihly další evropské giganty, jako jsou Nestlé, L'Oreal a gigant v oblasti luxusního zboží LVMH, a staly se nejhodnotnější evropskou společností.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek