Fed počítá s tím, že sazby zůstanou po nějakou dobu vysoké. Snižovat chce začít letos

4. 1. 2024

Sdílet

4. 1. 2024

Tvůrci měnové politiky Fedu se zdají být stále více přesvědčeni, že inflace se dostává pod kontrolu a "proinflační rizika" se snižují. Zároveň rostou jejich obavy ze škod, které by příliš přísná měnová politika mohla způsobit ekonomice, ukázal zápis z prosincového zasedání centrální banky. Přesto se minulý měsíc shodli, že by bylo vhodné „po nějakou dobu“ zachovat restriktivní postoj a že sazby začnou snižovat během letošního roku. „Účastníci předpokládají, že základní úroková sazba je pro tento cyklus utahování pravděpodobně na vrcholu nebo blízko vrcholu,“ uvádí zápis ze zasedání Fedu z 12.–13. prosince. To znamená, že úředníci „znovu potvrdili, že by bylo vhodné, aby politika nějakou dobu zůstala restriktivní, dokud inflace nebude jasně a udržitelně klesat“.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek