Mishkin: Mimořádný úspěch Fedu, monetární politika nebude nikdy nastavena na 100 % správně

4. 2. 2024

Sdílet

4. 2. 2024

Bývalý guvernér Fedu Frederic Mishkin se domnívá, že americká centrální banka je nyní na dobré cestě. Chybu sice udělala v tom, že příliš dlouho čekala se zvedáním sazeb, pak ale na pokračující vysokou inflaci reagovala správně prudkým zvýšením sazeb. Ekonom míní, že se jí dokonce podařilo znovu vytvořit důvěru a snížení inflace jde ruku v ruce i s určitým ochlazením trhu práce, což je podle experta pozitivní. Stejně jako to, že ekonomika nespadla do recese. Mishkin uvedl, že většina lidí sleduje nezaměstnanost a na této úrovni by se mohlo zdát, že se „zase tak moc neděje“. On sám ale používá ve svém výzkumu poměr volných pracovních míst k nezaměstnanosti a ten ukazuje velké změny na trhu práce. Podle tohoto ukazatele byl trh nejvíce napjatý v roce 2022, ale od té doby už urazil dvě třetiny cesty zpět k úrovním z let 2018 a 2019. I uvolňování podmínek na trhu práce podle ekonoma přispívá k „hezkému návratu inflace směrem k 2 %“.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek