Akcie se utrhly od rozvah centrálních bank. Co se stalo?

11. 3. 2024

Sdílet

11. 3. 2024

Po dlouhou řadu let se americké trhy relativně pevně držely toho, kam šly rozvahy globálních centrálních bank. A pak najednou bylo všechno jinak. Co se stalo? Nic revolučního. Po roce 2008 řada centrálních bank držela sazby nízko, některé z nich se vedle této „kvalitativní“ cesty vydaly i směrem ke kvantitativnímu uvolňování. Tedy k nákupu aktiv, zejména dluhopisů. V první fázi šlo hlavně o uklidnění trhů. V druhé bylo cílem snížit i dlouhodobější výnosy, které jsou více propojeny s ekonomickou aktivitou, a tím jí stimulovat. Ohledně pozitivního působení oné první fáze panuje relativně konsenzus, ohledně té druhé – růstově stimulační, už je konsenzus mnohem menší. Každopádně dezinflační, až deflační tlaky v celé globální ekonomice umožnily držet kvalitativní i kvantitativní uvolnění po poměrně dlouhou dobu: Z tmavé křivky v následujícím grafu vidíme, že náběh na kvantitativní utahování přišel až v roce 2018, přerušen byl děním po roce 2020.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek