Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v EU

21. 5. 2024

Sdílet

21. 5. 2024

Členské státy dnes definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v Evropské unii, oznámilo na síti X belgické předsednictví. Cílem normy je, aby byl trh cenově dostupnější a přívětivější pro spotřebitele a aby byli zranitelní zákazníci chráněni před odpojením od elektřiny. Reforma trhu s elektřinou byla schválena při dnešním jednání unijních ministrů zodpovědných za telekomunikace. Česko na zasedání zastupuje místopředseda vlády Ivan Bartoš. Předpis bude nyní zveřejněn v unijním věstníku a vstoupí v platnost 20. den po zveřejnění. Pak se stane přímo použitelným ve všech členských státech v EU. Z důvodu právní jistoty byla z navrhovaného nařízení vyčleněna ustanovení o změně stávající směrnice o elektřině a směrnice o obnovitelných zdrojích. Staly se samostatnou směrnicí, která byla dnes rovněž formálně přijata. Členské státy budou mít šest měsíců na to, aby této směrnici přizpůsobily svou národní legislativu.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek