Německé automobilky apelují na EK, aby nezaváděla cla na elektromobily z Číny

3. 7. 2024

Sdílet

3. 7. 2024

Německý Svaz automobilového průmyslu (VDA) apeluje na Evropskou komisi (EK), aby ustoupila od záměru uvalit od čtvrtka dodatečná cla až 38,1 procenta na dovoz elektromobilů z Číny. Svaz to uvedl v dnešním prohlášení. "Plánovaná cla ztíží úspěšný rozvoj elektromobility, a tím i dekarbonizaci a dosažení cílů ve snižování emisí CO2 stanovených klimatickou dohodou z Paříže, k nimž se v rámci Zelené dohody zavázal i německý automobilový průmysl. Navíc poškozují evropské spotřebitele i evropské podniky. Nejsou proto v zájmu Evropské unie," stojí v prohlášení. EK by proto podle VDA měla od oznámených cel upustit a "najít s Čínou řešení pomocí jednání". Výrobci dále volají po "vážně míněném dialogu". Instituce na obou stranách by podle něj měly plnit své závazky a "vytvářet spravedlivé konkurenční podmínky pro všechny hospodářské subjekty, které slouží cílům (ekologické) transformace". Brusel a Peking podle agentury Reuters jednají od minulého týdne.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek