Uhelná renesance: Společnost Glencore opouští plán odchodu ze znečišťujícího, ale ziskového sektoru, protože akcionáři řekli ne

7. 8. 2024

Sdílet

7. 8. 2024

Společnost Glencore Plc upustila od plánů na vyčlenění své uhelné jednotky pouhých devět měsíců poté, co oznámila, že opustí ziskový, ale znečišťující odvětví, a to po jednání s akcionáři, kteří se proti tomuto kroku postavili. Když společnost Glencore koncem loňského roku oznámila, že oddělí uhelnou divizi, znamenalo to přelomový okamžik v těžebním průmyslu, neboť největší dodavatel uhlí - a jeden z jeho největších šampionů - se chystal následovat své konkurenty a odejít. Obrat společnosti Glencore vedený investory poukazuje na přetrvávající hádanku, které čelí fosilní společnosti a akcionáři, kteří je vlastní. Producenti od uhlí po ropu jsou pod tlakem, aby snížili své emise - to by však znamenalo, že přijdou o vysoké zisky, které stále ještě čerpají. Pro mnoho investorů nabízí Glencore jedinečnou nabídku: obrovské zisky z uhlí, které generuje těžař, jenž zároveň vyrábí kovy, jako je měď, potřebné k dekarbonizaci světové ekonomiky.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek