Francie chce uvalit vyšší daň na nejvíce znečišťující dopravní prostředky

3. 10. 2024

Sdílet

3. 10. 2024

Nová francouzská vláda chce zvýšit daň na nejvíce znečišťující dopravní prostředky. Dotkne se to především aut se spalovacím motorem a letadel. Francii, která podle premiéra Michela Barniera trpí "kolosálním zadlužením", by tím do státní pokladny za rok 2025 mělo přibýt 1,5 miliardy eur (37,9 miliardy Kč). Informoval o tom francouzský deník Le Figaro. V úterý večer vystoupil francouzský premiér poprvé před dolní komorou parlamentu, Národním shromážděním. V proslovu řekl, že Francie má dva hlavní dluhy - finanční a ekologický. Podle Le Figaro se ale zdá, že na oba našel jedno společné řešení. Státní rozpočet pro rok 2025 počítá se zpřísněním ekologických daní, zejména v dopravě. Snahou je nastartovat zelenější ekonomiku, řekl deníku vládní zdroj. "Musíme se pokusit změnit náš daňový systém tak, aby byl ekologičtější... Musíme mít takový daňový systém, který nám umožní úspěšný přechod k ekologickému hospodářství," řekl stanici BFM TV ministr dopravy François Durovray.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek