Negativní vyhlídky na výši zisků poslaly dolů americké indexy

11. 9. 2000

Sdílet

S prvním týdenním propadem od konce července zakončily páteční seanci hlavní americké burzovní indexy.
Finance.cz
Autor: Finance.cz

S prvním týdenním propadem od konce července zakončily páteční seanci hlavní americké burzovní indexy. Důvodem byla nejistota investorů, kteří kvůli negativním vyhlídkám na objem zisků v probíhajícím čtvrtletí začali hromadně prodávat své akcie. Celkovou náladu trefně vystihl Tim Chesterfield, portfolio manažer u Pavilion Asset Management. "Máme dostatek prostředků pro investice do cenných papírů, ale při současných varovných prohlášeních není důvod kamkoliv spěchat," prohlásil uznávaný analytik.

Index technologických akcií Nasdaq zakončil uplynulý "zkrácený" týden s celkovým čtyřdenním propadem o šest procentních bodů a jeho závěrečná hodnota z pátečního podvečera činila 3978,41 bodu. Relativně lépe si počínal Standard & Poor`s 500, který ztratil během úterý až pátku pouze 1,7 procenta a končil na hodnotě 1494,50.

Z celé pětistovky zahrnutých v tomto indexu si pak nejhůře vedly cenné papíry firem v oblasti polovodičů. Dominantní světový producent mikroprocesorů, firma Intel, korigovala během pátku o 3,06 procenta a celý týden zakončila s téměř 12procentním poklesem cen na úrovni 65,38 USD. Negativní rekord si však připsal Mpower Communications, který se zabývá prodejem internetových a telekomunikačních služeb. Po oznámení o negativních vyhlídkách na zisk za třetí čtvrtletí se investoři začali těchto cenných papírů hromadně zbavovat. Jestliže bylo ještě v pondělí možné získat za jednu akcii 18,31 dolaru, v závěru páteční seance už tato hodnota činila pouze 8,87 USD.

Autor článku

Kvíz týdne

KVÍZ: Ruská ekonomika v číslech: Potěmkinova vesnice či statný medvěd?
1/12 otázek